Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun

CUMHURİYET, Egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğu yönetim biçimidir. Cumhuriyet yönetiminde halk yöneticilerini belli aralıklarla yinelenen seçimlerle belirlemektedir. Milletin, hukuk devleti ilkesinin hakim olduğu düzende, devlet ve yerel yöneticileri demokratik usule göre belirleme ve değiştirme  olanağına sahip olduğu devlet şekli Cumhuriyettir.

CUMHURİYETİMİZ , Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir(Anayasa 1.m) Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk Devletidir(Anayasa 2.m) Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir.Bayrağı, şekli kanunda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır.Milli marşı İstiklal Marşı’dır.Başkenti Ankaradır(Anayasa 3.m) Egemenlik, kayıtsız şartsız Milletindir.Türk Milleti, egemenliğini, Anayasanın koyduğu esaslara göre, yetkili organları eliyle kullanır.Egemenliğin kullanılması, hiçbir surette hiçbir kişiye, zümreye veya sınıfa bırakılamaz. Hiçbir kimse veya organ kaynağını Anayasadan almayan bir Devlet yetkisi kullanamaz. (Anayasa 6.m)

KURULUŞU, 23 Nisan 1920 de ulusun temsilcilerinden oluşan Büyük Millet Meclisi açılmış, egemenliğin kayıtsız şartsız ulusa ait olduğu ilan edilmiştir. Meclis içinden seçtiği denetimindeki hükümet  aracılığıyla dünyayı sömüren emperyalist batı devletlerinin işgalinden kurtulmak için bağımsızlık mücadelesi yürütmüştür. Başından itibaren Atatürk’ün önderliğinde yapılan bağımsızlık mücadelesinin kazanılması ile Atatürk, Türk Milletine devlet şekli, yönetim biçimi olarak Cumhuriyeti hediye etmiştir. Atatürk, dünya tarihinin en şerefli milletlerinden biri olan Türk Milletine Cumhuriyet yönetimini layık görerek 29 EKİM 1923 te Cumhuriyeti İlan etmiştir. Cumhuriyetimizin 90. Yıldönümü Tüm Milletimize Kutlu Olsun…

Bize bu Cumhuriyeti emanet eden başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm  silah arkadaşlarının , şehit ve gazilerimizin  aziz hatırasını  saygı ve sevgilerimizle anıyoruz.

                          Avukat Hakan Güler  29 Ekim 2013

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir